Megbízó:
Magyarországi Evangélikus Egyházak Budapesti Kollégiumai
Bp. VII. ker. Rózsák tere 1.
Tervezõk:
Varga István okl. építészmérnök
mûemlékvédelmi szakmérnök
V.Kovács Gabriella okl. építészmérnök
mûemlékvédelmi szakmérnök
Pál Tamás felmérés, CAD tervezés
Építéstörténet
Az Országos Protestáns Árvaház építését az evangélikus egyház kezdeményezte, de a megvalósítást támogatta a református egyház is. Az egyemeletes, alápincézett épület 1877-ben készült el, részben magánadományok segítségével.
Az intézményt az Árvaházi Egyesület tartotta fenn 1952-ig, ekkor az épületet államosították, az árvaházat megszüntették. A hatvanas években történt homlokzat felújítás során az osztópárkány alatti vakolt kvádereket leverték, a sarok armírozásokat és a fõhomlokzati epitáfiumokat levakolták.
Az udvari oldalon az épülettõl idegen kialakítású garázs és kazánház készült. Késõbb az eredetileg szabadonálló beépítést megváltoztatva, a telek méretét csökkentve, szervetlen hozzáépítés létesült az élelmiszeripari iskola felõl.
A homlokzatok leírása
A homlokzatok tagolását elsõsorban a "H" alaprajzú kialakítás határozza meg, mely a fõhomlokzat és az udvari homlokzat esetében érvényesül. Az utcákkal párhuzamos oldalhomlokzatokat enyhe kiszökellésû középrizalit tagolja.
Erõteljes vízszintes tagolást jelent a gerendacsonk- és fogsor motívumokkal készített fõpárkány és az architráv tagozatos, fogsor motívumos osztópárkány, valamint a hármas tagolású lábazat.
Az 1877- ben készített Klösz-féle fotón jól láthatók az arányos vakolatkváderezések és az emeleti sarkok armírozásai. Az kronosztikon kõfeliratait valószínûleg levakolták. A korabeli fotón a baloldali felirat középsõ sorában az "ÁRVAHÁZ" szó olvasható.
A fõpárkány gerendacsonk sora, a fogsor motívumok, az emeleti ablakok szemöldökpárkányos, füles keretei, a fõbejárat keretezése és a rusztikázott kváderezés együttesen "reneszánsz" jelleget adnak a korai eklektikus épületnek.
A jelenlegi állapot a szakszerûtlen beavatkozások illetve a felújítások elmaradása miatt teljes homlokzat helyreállítást igényel. Az 1934-es udvari felvételen már látható az alacsony mészkõ lábazat feletti vakolt lábazat mállása.
A külsõ falak nedvesedése is hozzájárult a homlokzat lepusztulásához, ezért az elkövetkezõ felújítás csak a nedvesedés és sóterhelés csökkentésével valósítható meg. A tartós eredmény érdekében csak a korszerû felújító anyagok alkalmazása lehet eredményes.